Dela nyhet
Spännande avstamp för en ny säsong
Idag, 11:03 0 kommentarer
Många på plats för att träffa den delvis nya lagledningen.
Nya pusselbitarna på plats
På måndagen var det spelarträff med den delvis nya ledarstaben. Det innebar att de flesta spelarna fick träffa Tommy Johansson och Peter Elmander för första gången.
Tommy skall fungera som mentor för tränarna medan Peter kommer att assistera huvudtränarna Albin Holm och Marcus Andersson. Kvar sedan tidigare är även målvaktstränaren Otto Herbertsson och Edvin Engman i en assisterande roll.
Totalt var det cirka 30 spelare på plats i Alströmerskolans teorisal för en dragning kring upplägget av säsongen som väntar.
Styrelsen pratade lite om ambitionen med att skapa bästa tänkbara träningsmiljö för alla som vill vara med. Huvudtränarna drog en del om säsongsupplägget och förhoppningar framåt. Peter Elmander sa några ord om sin roll med individen i fokus medan Tommy Johansson pratade om några av sina erfarenheter under alla år som instruktör. Bland annat om vikten av karaktär och närvaro, som är grunden för utveckling oavsett utgångspunkt.
Målsättningen är att stärka gruppen och att man ger sig själv chansen att växa som människa och spelare. Men viktigast är ändå att ha kul i ett gött gäng. Förhoppningsvis går dessa delar hand i hand.
Om alla tar ett litet steg, känner stöd, trygghet och glädje så blir vi också bättre som klubb och lag.
Måndagen var ett första steg. Tack till alla som deltog.
Den efterföljande träningen var lika välbesökt med bra fart och inställning. Några nya och nygamla ansikten på plats, vilket känns både spännande och inspirerande.
Vill du också vara med på resan, då är det bara att höra av sig till någon i lagledningen.
Kommentarer