Dela nyhet
Gruppfinal nästa för BK Spark
9 mar 2024 0 kommentarer

Det blev seger även i andra matchen i årets DM för BK Spark. Den här gången var spänningen punkterad tidigt.
Våra lila grabbar rivstartade nämligen borta mot division 6-kollegan Vedums AIS och hade 4-0 redan efter elva minuters spel.
Detta efter mål av i tur och ordning Albin Holm, Johan Brandin, Skuli Arnason och Teodor Linn.
I första halvleken var dominansen total och Johan Brandin och Teodor Linn såg till att ställningen i halvtid var hela 6-0.
Redan efter en halvtimme började lagledningen byta runt ordentligt för att hela truppen skulle få mycket speltid.
Även andra halvlek dominerades stort av Spark, men skärpan i avsluten var inte densamma. Därför fick vi nöja oss med ytterligare ett mål - gjort av Christoffer Lesjak - och en straff som brändes.
7-0-segern innebär att det blir en direkt avgörande match om gruppsegern borta mot division 5-laget Bollebygd den 17 mars.
Det kan bli en spännande utmaning.
Kommentarer