Dela nyhet
Tung förlust - och ovisst väntan…
4 okt, 08:51 0 kommentarer

Det blev tyvärr förlust i säsongens sista seriematch. Precis som i våras drog Herrljunga SK det längsta strået i en jämn tillställning på Alströmervallen.
Historien från i våras upprepade sig. Gästerna avgjorde med ett bra avslut med bara några få minuter kvar att spela. Detta i ett läge när vi gick för seger, trots en man mindre på plan.
Ambitionen var att vinna för att säkra kontraktet av egen kraft.
I det stora hela så hade det heller inte varit ologiskt sett till antalet klara målchanser. Vi hade en handfull klara målchanser där bollen tyvärr inte studsade vår väg. Antingen smet bollen precis utanför målramen - eller också svarade HSK:s målvakt för ett par riktigt vassa ingripanden.
Gästerna hade mer boll, men ganska få öppna tillbud.
Uppgiften förenklades inte heller när vi drog på oss ett rött kort efter två varningar med drygt 20 minuter kvar att spela.
Men trots den tunga förlusten (0-1) finns det visst hopp om att undvika ett ovisst kval för att fixa kontraktet. Klart är att Mariedal passerade oss i kvalstriden efter seger mot Fristad. Men det kan vara så att Borås AIK satte krokben för sig själva. Laget hade 1-0 hemma mot Hössna, men drog på sig ett rött kort mot slutet av första halvlek. I efterspelet till detta attackerades tydligen domaren, som kände sig hotad av valde att avbryta matchen - enligt de rapporter vi fick fram under fredagskvällen.
Vad detta får för konsekvenser är i skrivande stund oklart. Men det är alltid hemmalaget som är ansvarig för säkerheten, vilket sannolikt vägs in i disciplinnämndens bedömning. Det kan mycket väl bli så att Hössna/Timmele tilldöms segern - vilket skulle innebära att vi klarar kontraktet utan kvalspel.
Nu väntar några ovissa timmar - eller dagar innan vi vet besked. Men vi kan ändå konstatera att vi gjort en väldigt bra höst där vi länge var uträknade. Känns som killarna är värda fortsatt spel i femman.
Individuellt sett var det återigen en väldigt stark försvarsinsats. Och de chanser vi skapade framåt borde också räckt till poäng.
Kommentarer